kontakt

mapa Penzion Bezdrev
Králičí vrch
Zliv u Českých Budějovic
tel.: +420 387 963 281
info@penzionbezdrev.cz
penzion Bezdrev

Zámek Hluboká nad Vltavou

Státní zámek Hluboká leží na návrší nad Vltavou ve městě Hluboká nad Vltavou asi 15 km severně od Českých Budějovic. Je veřejnosti přístupný a patří k turisticky nejatraktivnějším památkám v Česku.

Pro návštěvníky zámku je připraveno celkem pět prohlídkových tras a během hlavní turistické sezony i řada kulturních akcí. Zámek je pro veřejnost otevřen po celý rok, s výjimkou měsíce března.

Zámek Hluboká byl původně založen jako strážný hrad v polovině 13. století českými králi a jako královský majetek byl dáván často do zástavy. V držení se zde vystřídalo několik šlechtických rodů. Mezi významné patřili např. Pernštejnové, kteří založili v roce 1490 nedaleký rybník Bezdrev, rozlohou druhý největší v Čechách. Významný šlechtický rod pánů z Hradce zakoupil hlubocké panství v roce 1561. O dva roky později nechali noví majitelé původní gotický hrad stavebně upravit na renesanční zámek. O století později zakoupil panství Hluboké Jan Adolf I. z rodu Schwarzenbergů, zakladatel jihočeské větve rodu která zde sídlila po téměř tři století. Z iniciativy knížete Adama Františka byl zámek počátkem 18. století přestavěn v barokním slohu podle plánů stavitele P. I. Bayera a jeho následovníka A. E. Martinelliho.

penzion Bezdrev penzion Bezdrev penzion Bezdrev penzion Bezdrev

Ve třicátých letech 19. století se rozhodl kníže Jan Adolf II. Hlubokou od základu strhnout a vybudovat nový zámek v romantickém stylu. Projekt vypracoval architekt Franz Beer, jenž také od roku 1840 po dvacet let sám vedl stavební práce. Nové budovy, které stojí dodnes, byly postaveny ve stylu tudorovské gotiky podle vzoru anglického královského zámku Windsor. Náročné exteriéry a interiéry byly dokončeny až v roce 1871 pod vedením D. Deworetzkého. Zámek je obklopen anglickým parkem se sochařskou výzdobou.

V bývalé zámecké jízdárně sídlí Alšova jihočeská galerie, která spravuje sbírku soch a obrazů holandských a flámských malířů 17. a 18. století.

penzion Bezdrev penzion Bezdrev penzion Bezdrev penzion Bezdrev
Více informací naleznete na stránkách www.zamek-hluboka.eu
Penzion Bezdrev 2009 ©  |  Developed by Kinet